Brekende Nuus
Nuus

Rand Water gaan watertoevoer beperk weens hoë verbruik

Foto: Ter illustrasie

GAUTENG. – Rand Water gaan die watertoevoer na munisipaliteite wat hul toegekende waterverbruik oorskry, begin beperk. Die besluit volg nadat herhaalde waarskuwings oor buitensporige verbruik nie genoegsame resultate opgelewer het nie. Die beperkings kan lae waterdruk en onderbroke watertoevoer in die betrokke munisipaliteite veroorsaak. Volgens Rand Water se jongste verbruiksverslag vir September 2026 gebruik Johannesburg, Tshwane, Emfuleni, Mogale City, Rustenburg, Midvaal en Madibeng steeds meer water as wat hulle toegelaat word.

Makenosi Maroo, woordvoerder van Rand Water, sê Johannesburg se waterverbruik is die hoogste bo sy toegelate teiken, gevolg deur Tshwane. Emfuleni, Rustenburg, Mogale City, Midvaal en Madibeng. Johannesburg se verbruik het in September op 1 724 teenoor ’n teiken van 1 528 gestaan, terwyl Tshwane 893 teenoor ’n teiken van 752 aangeteken het. Rand Water sê die oormatige verbruik plaas onbillike druk op munisipaliteite wat binne hul toegelate perke bly. Die waterverskaffer sal daarom die toevoer na munisipaliteite wat hul toegekende volumes oorskry, beperk om die grootmaatwatervoorsieningstelsel te beskerm en water billiker te versprei.

Rand Water doen ’n beroep op munisipaliteite, inwoners en ondernemings om water verantwoordelik te gebruik. Die verklaring spesifiseer nie wanneer die beperkings in elke munisipaliteit sal begin of watter gebiede eerste geraak sal word nie. Rand Water bedank terselfdertyd Ekurhuleni, Metsimaholo, Govan Mbeki, Merafong, Lesedi, Ngwathe, Victor Khanye, Royal Bafokeng en Thembisile Hani vir hul pogings om verbruik te verminder en binne die toegelate perke te bly.

Die tabel hieronder toon elke munisipaliteit se tydelike verbruiksteiken en maandelikse syfers soos in Rand Water se verklaring van 23 Oktober 2026 gepubliseer. Syfers wat in die oorspronklike tabel rooi gemerk is, is vetgedruk.

MunisipaliteitTydelike teikenJanFebMrtAprMeiJunJulAugSep
Direkte gebruikers300119126124126121127118116112
Johannesburg Water1 5281 7651 6841 7331 7591 7481 6871 7081 7121 724
Ekurhuleni-metro1 1521 0391 0521 0641 0511 0731 0561 0751 0761 079
Tshwane-metro752880904910913903893901920893
Emfuleni269313317312318317308318321316
Mogale City10511211611212795110106108106
Metsimaholo57515049485046494546
Rustenburg77777586838580828881
Govan Mbeki119847177859889848786
Midvaal32373735343536343233
Merafong City97484543485150515455
Randwest City103717575777873767574
Lesedi26232424242520172125
Ngwathe8789996888
Victor Khanye19871010101010810
Royal Bafokeng Nation1188981110121210
Madibeng9121212121212131313
Thembisile35333133333333303331
Groottotaal4 6994 6884 6424 7164 7654 7524 6464 6894 7304 702

Bron: Rand Water